29 עובדות מעניינות על קפה

מהו המשקה שהומצא לפני מאה מאות, היה אהוב במיוחד על בטהובן וזוכה לצורות הכנה שונות ברחבי העולם? מה אתם יודעים על הקפה שלכם?

שתיים סוכר ושלוש ביזאר: 29 עובדות מוזרות ומעניינות על קפה

האם אתם שותים קפה כל יום, מבינים בסוגי פולים וחושבים שאתם יודעים את ההבדל בין בריסטה לבין אמריקנו? תנו לנו לחדש את הידע שלכם בתחום הקפה בעזרת עובדות בתחום שאתם ככל הנראה עוד לא מכירים!

בחנו את עצמכם – הידעתם ש…

שתי מדינות בלבד אחראיות לחצי מכמות פולי הקפה בעולם!

כאשר כמעט מאה אחוזים מהסביבה שלנו צורכת קפה באופן קבוע, קשה להאמין שצמד מדינות בלבד מספקות כמות אסטרונומית כזו של קפה.

אולי כבר הצלחתם לנחש, המדינות בעלות תרבות הקפה העשירה ביותר ואחוזי הייצוא הגבוהים ביותר הן ברזיל וקולומביה. ויוה לה לאטה!

בעולם, מכנים את הקפה ההפוך שלנו בשם המפוצץ “קפוצ’ינו”. אך אי פעם תהיתם מה מקור השם?

מקור השם קפוצ’ינו מגיע מאיטליה, אך מכיוון בלתי צפוי. שמו של המשקה נובע ממסדר נזירי הקפצ’ון האיטלקיים שחבבו וייצרו קפה, נזירים אשר מלבושם המסורתי הוא בצבע המתקבל בהכנת כוס קפוצ’ינו, שילוב של גווני חום ואדמה.

אם נלך עוד אחורה, נגלה ששמו של מסדר הנזירים הוא גם אותו מקום ממנו הגיעה המילה קפוצ’ון שכולנו מכירים. מדוע? נזירי הקפצ’ון היו הראשונים שנהגו לחבוש ברדס על ראשם כחלק מהתלבושת המסורתית. 

הידעתם? במאה ה-17, שתיית קפה הפכה למנהג לא חוקי באנגליה!

אולי שמעתם על תקופת היובש בארה”ב, תקופה בה נחקק חוק היובש שאסר על שתיית ומכירת אלכוהול ברחבי ארה”ב, והחזיק מעמד יותר מעשר שנים, בין השנים 1920-1933. אך האם ידעתם שבשנת 1675 באנגליה, המלך צ’ארלס השני החליט לאסור על שתיית קפה וסגר את כל בתי הקפה? המלך הפרנואיד האמין ששתייני הקפה שיושבים בבתי הקפה זוממים להפיל אותו מכיסאו!

פולי קפה הם המצרך השני הפופולרי ביותר בעולם!

מכל המוצרים, סחורות, זנים וסוגי תוצרים הנסחרים בעולם, קפה מחזיק במקום השני המכובד, רק מקום אחד אחר הדלק, מוצר שבלעדיו החברה המערבית אינה יכולה להתקיים.

אם שואלים אותנו, גם הךי קפה החברה המערבית לא תצליח להתקיים! למעשה, קפה הוא מוצר שנסחר בתדירות כל כך גבוהה, עד כדי כך שכלכלה של מדינות מסוימות, בעיקר באמריקה הלטינית, תקרוס לחלוטין ללא מסחר בקפה.

אתם יודעים לאן נעלם הקפאין בקפה נטול הקפאין שלכם?

אנחנו תיארנו לעצמנו שפולי הקפה עוברים תהליך בו מסירים את הקפאין מהם עד לבלי שוב. למעשה, המציאות היצרנית של היום היא לגמרי אחרת. יצרני קפה שומרים את הקפאין הנוצר בתהליך ניקוי הפולים ומשתמשים בו בשנית. תמציות הקפאין המרוכזות מתאימות למכירה חוזרת ונרכשות על ידי חברות של משקאות קלים ומוגזים עתירי קפאין ויצרני תרופות שונות.

עובדות נוספות שלא בטוח שהכרתם

 1. קפה הומצא לפני 100 מאות והוא המשקה הנצרך ביותר בעולם כיום.
 2. אוהבי קפה אקזוטי מעדיפים כיום קפוצ’ינו, אך לא תמיד כך היה.
 3. שתייני קפה הגדולים בעולם הם האמריקאים, הצרפתים והגרמנים – הם צורכים כ-65% מצריכת הקפה העולמית.
 4. קפה טחון שהותסס בציפת אננס – באמבטיה כזו טובלים היפנים שרוצים לשפר את מראה העור ולהפחית קמטים. התוצאות מדהימות וטובות יותר מאלו של אמבטיות בוץ!
 5. קפה הוא משקה שאוהב גיוונים. האיטלקים שותים אספרסו עם סוכר, הגרמנים והשוויצרים מוסיפים לו כמות שווה של שוקו חם, המקסיקנים מתבלים אותו בקינמון, והבלגים בשוקולד. המרוקאים מגוונים את הקפה שלהם בגרגרי פלפל והאתיופים במלח. האוסטרים מעדיפים תוספת של קצפת. המצרים שותים קפה חזק ללא סוכר או חלב.
 6. אחד מאוהבי הקפה המפורסמים בעולם היה אונורה דה בלזק, סופר צרפתי נודע בן המאה ה-19 (“הקומדיה האנושית”). הוא נהג ללגום 40 ספלי קפה מדי יום!
 7. 60 פולי קפה – זו כמות פולי הקפה שבטהובן אהב במשקה שלו. והוא ספר אותם במדויק פעם אחר פעם.
 8. קילוגרם קפה קלוי עשוי מ-4,000-5,000 פולי קפה.
 9. קפה קלוי עד להשחרה מכיל פחות קפאין מאשר קפה שנקלה לרמה בינונית. ככל שמשך קליית הקפה ארוך יותר, כך נשרף יותר קפאין.
 10. אספרסו מכיל שליש מכמות הקפאין שבספל קפה רגיל.
 11. מחקרים מראים כי גוף האדם מסוגל לצרוך עד 300 מ”ג קפאין בזמן נתון, או ארבעה ספלי קפה רגילים. אם עוברים את המכסה הזו, הקפאין מופרש באופן טבעי ואינו מספק את ההשפעות המעוררות המיוחסות לקפאין.
 12. פירות הקפה מכונים “פולים”, על אף שבעצם מדובר ב”גרגרים”, כמו אלו של פירות היער.
 13. יש הבדל בין “החוזק” ו”הגוף” של הקפה. חוזקו של הקפה מתייחס לכמות הקפה ביחס למים, ואילו הגוף הוא מדד עושרו של טעם הקפה.
 14. קפה הוא המצרך הנסחר השני בעולם – עם יותר מ-50 ארצות שמייצרות אותו ו-20 מיליון איש בעולם שמתפרנסים ממנו – הקפה הוא גורם כלכלי כה גדול, שהמצרך היחיד שנמצא לפניו ברשימת הסחר הוא הזהב השחור: הנפט. שני סוגי קפה נסחרים בבורסות העולם: ערביקה ורובוסטה. יצרניות הקפה המובילות בעולם הן ברזיל, אתיופיה, אינדונזיה, ויטנם וקולומב.
 15. פולי קפה הם זן של אוכמניות אדומות – כבר כשגילו האתיופים את שיח הקפה במאה ה-11 הם שמו לב שפירותיו האדומים מזכירים להם דובדבנים. לאחר שבתהליך ההבשלה הופכים פירותיו מירוקים לאדומים – מראהו אכן מזכיר דובדבנים.
 16. הקפה נקרא בכלל על שם יין? – המילה “קפה” שאובה מהמילה הערבית “קהווה”. חוקרי שפה רבים סברו שמשמעותה המקורית של המילה הוא “יין”. זאת מכיוון שהקפה נחשב לתחליף יין באיסלאם, בו אסורה שתיית אלכוהול. לעומתם, יש חוקרים שמאמינים שמקור המילה הוא באיזור קאפא באתיופיה, שם התגלו לראשונה שיחי הקפה במאה ה-11.
 17. מוקה זה לא סתם שם – הקפה התגלה בשנת 850 לספירה והפך למשקה נפוץ בשנת 1100, כשהגיע למוקה שבתימן. האיזור היה מרכז סחר משמעותי לקפה בין המאה ה-15 למאה ה-17 והיא זו שגם נתנה את השם לקפה בטעם מוקה.
 18. לקפה שורה של יתרונות בריאותיים – מחקרים שונים מצאו קשר בין שתיית קפה להנמכת הסיכון לחלות באלצהיימר, בפרקינסון ובסכרת מסוג 2. עוד נמצא כי שתייה של עד שלוש כוסות קפה ביום מפחיתה את הסיכון להתקף לב ולהתפתחותן של אבנים בכיס המרה. מחקרים תומכים בהשערה שלקפאין יש פעילות של נוגד-חמצון (Antioxidant) – מה שמגן על הגוף ממחלות שונות. מחקר ישראלי מצא שהקפאין משפר את תפקוד כלי הדם ומונע טרשת עורקים ודלקות. מחקר של אוניברסיטת הווארד קבע שצריכת קפה בקרב נשים מסייעת להוריד את הסיכון למוות ממחלות לב וכלי דם.
 19. טוב לשתות קפה לפני פעילות ספורטיבית – הקפאין ידוע כשמשפר ביצועים ספורטיביים, ולכן מומלץ לצרוך אותו לפני שמתחילים אימון. עם צריכתו הוא משחרר אנרגיה לכיוונם של השרירים, על ידי פירוק שומנים ושחרור חומצות שומניות לזרם הדם, שהופכות לאנרגיה. הקפאין מאפשר את דחיית עייפות השריר במהלך הפעילות. הוא משפר את יכולתו של הגוף לחמצן שומנים ולאחסן בשרירים גליקוגן (רב-סוכר הבנוי מגלוקוז ומשמש לשימור עתודות אנרגיה זמינה) – מה שאכן מסייע לאימוני סיבולת.
 20. הקפה טוב להרזיה – מכיוון שהוא מזרז את קצב חילוף החומרים בגוף, מסייע לשריפת שומנים מהירה ותורם לתחושת שובע – קפאין יכול לסייע למי שמעוניין להוריד במשקלו. זו גם הסיבה שהוא נכלל במוצרי דיאטה רבים.
 21. שליטים ואנשי דת התנגדו בתחילה לקפה כשהתגלה והגיע לארצות ערב השונות, היו שליטים ואנשי דת שהתנגדו לו ואסרו אותו מסיבות שונות, אך אלו לא עמדו בלחץ האזרחים שאהבו את המשקה כל-כך והתירו אותו לבסוף. אנשי דת נוצריים התנגדו לקפה בטענה הוא עלול להשחית. האפיפיור אסר את שתייתו והכריז עליו כשטני, אולם לאחר שניסה אותו בעצמו התרצה והתיר אותו. בשוודיה נאסרה שתיית קפה עד 1822.
 22. קפה: האופרה – המלחין האגדי יוהאן סבסטיאן באך כתב אופרה קומית קצרה העוסקת בנערה צעירה וחובבת קפה שמסכימה להפסיק לשתות את המשקה רק במידה שאביה ימצא לה חתן. כאשר הוא עושה זאת היא מכניסה לחוזה הנישואין סעיף הקובע שבעלה מאשר לה לשתות את המשקה האהוב עליה כל-כך כאוות רצונה.
 23. ארצות הברית היא צרכנית הקפה הגדולה בעולם. ישראל מדורגת במקום ה-33 בצריכת הקפה העולמית.
 24. הקפה הוא המשקה הפופולרי בעולם. יותר מ-500 מיליארד כוסות קפה נצרכות בכל שנה. האמריקאים אוהבים מאוד את הקפה שלהם: הם משתמשים במיליארד וחצי טון קפה בשנה, מה שהופך את ארצות הברית לצרכנית הקפה הגדולה בעולם. ישראל מדורגת הרחק מאחורה – במקום ה-33, עם צריכה ממוצע של 3.5 קילו קפה בשנה לנפש.

כשחקן ראשי בכלכלה ובתרבות העולמית, עולם הקפה הוא עולם אינסופי של ידע, עניין ויותר מכל חיבור למשקה האהוב שמשחק תקפיד מרכזי בתזונה שלנו. מקווים שלמדתם עובדות חדשות לשלוף מהמותן בפעם הבאה שתשבו עם חברים לקפה!