כמה קפה כדאי לך לשתות ביום?

כמה קפה כדאי לך לשתות ביום?

​​במשך 40 שנות קיומה נמנעו בוועדה הבכירה ביותר לענייני תזונה בארה”ב (“הוועדה המייעצת להנחיות תזונתיות”) מלהתייחס לקפה – לטוב או לרע. אלא שהפופולריות הגוברת של המשקה, שהתבטאה בין היתר גם במחקרים רבים, כמו גם החרדה הגוברת של צרכנים בנוגע לסכנות אפשריות הקשורות לצריכה שלו – גרמה לוועדה לצאת בהמלצה ברורה: שתו כמה שיותר קפה! (עד גבול מסוים)

במסמך רשמי שפרסמה הוועדה, המורכבת מאנשי תזונה בכירים, נכתב שצריכה של 5-3 כוסות קפה ביום נחשבת “נורמלית”, וכי יש הוכחות ברורות שצריכה של כמות כזו “לא קשורה לסיכונים בריאותיים לטווח ארוך בקרב אנשים בריאים”.

למעשה, טוענים בפאנל, יש ראיות עקביות לפיהן בשתייה של עד 5 כוסות (או עד 400 מיליגרם של קפאין) ביום יש מספר יתרונות בריאותיים, כולל סיכון מופחת למחלות לב וכלי דם, לסוכרת סוג 2 ולמחלת פרקינסון. “לא בטוח שכמות כזו תהפוך אותך לבריא יותר או חזק יותר”, נכתב במסמך, “אבל היא כנראה גם לא תזיק. הסיכונים הבריאותיים הם מינימליים”.

טום ברנה, תזונאי באוניברסיטת קורנל וחבר בוועדה, הוסיף: “אני לא רוצה לרמוז שקפה מרפא סרטן – אף אחד לא חושב כך. אבל אין שום הוכחה שזה גורם לסיכון מוגבר לחלות, אם כבר ההיפך הוא הנכון”.

מה אתם מוסיפים לקפה?

רגע רגע, לפני שאתם רצים לבית הקפה הקרוב אליכם ומתחילים לשתות בלי הכרה, בוועדה מבקשים להבהיר שהם מתכוונים לקפה כקפה, וכאשר אתם מוסיפים לו קלוריות – מקצפת, מחלב, או מסוכר – אתם לא מועילים לגוף שלכם. “חשוב להקפיד ולמזער את כמות הקלוריות והסוכרים שמגיעים מסוכר מוסף וממוצרי חלב עתירי שומן או תחליפי חלב, אותם נוהגים להוסיף לקפה”, נכתב.

למרות שלעיתים נראה כי כל עם ישראל שותה קפה, בסקר עולמי שנערך ב-2014 דורגה ישראל במקום ה-35 בצריכת קפה יומית לבנאדם עם 0.409 כוסות ביום. הולנד, שדורגה במקום הראשון, הייתה המדינה היחידה בה הצריכה היומית הממוצעת עמדה על יותר מ-2 כוסות ביום.

“גילינו שלקפה יש הרבה יתרונות בריאותיים, במיוחד כאשר שותים יותר משתי כוסות ביום”, אמרה פרופסור מרים נלסון, חברה נוספת בוועדה.

ילדים וקפאין לא הולכים ביחד

בוועדה הזהירו מצריכה מוגברת של קפאין (יותר מ-400 מיליגרם ליום למבוגרים וברמה שלא נקבעה עבור ילדים ומתבגרים) בשילוב עם משקאות אנרגיה גדולים. המידע בנושא עדיין מוגבל, אמרו שם, אבל הוא “מרמז על השפעות בריאותיות שליליות, כמו הרעלת קפאין ואירועי לב וכלי דם”.

המומחים הוסיפו כי הדאגה גדולה יותר כאשר קפאין נצרך ביחד עם משקאות אלכוהוליים, והבהירו שאסור לצרוך, לערבב ביחד או אפילו לשתות בסמוך, משקאות אנרגיה עם רמות גבוהות של קפאין ביחד עם משקאות אלכוהוליים. ככלל, ההמלצה היא שילדים ומתבגרים יימנעו לחלוטין או יצרכו בכמות מוגבלת משקאות או מוצרים עתירים בקפאין.

כמו כן, במצבים מסוימים או עקב בעיות רפואיות, חשוב להגביל את רמת צריכת הקפאין היומית. לנשים בהריון למשל לא מומלץ לצרוך יותר משתי כוסות קפה ביום.

כעת נותר לראות האם גם הגורמים הממשלתיים הרלבנטיים בארה”ב, מחלקת הבריאות למשל, יאמצו את המלצות הוועדה ויכללו אותן בעדכון של המלצות התזונה הרשמיות, שאמור להתפרסם במהלך 2015. בארה”ב מעריכים שהתשובה היא חיובית, כיוון שנדיר כי סוכנויות הממשלה מתעלמות מההמלצות של הוועדה המייעצת.