קריאה בקפה היא עולם נרחב של מסתורין, אשר החל אי שם באסיה, במזרח תיכון וביוון העתיקה. השיטה, אשר הייתה נפוצה בעיקר בקרב קשישות צועניות, הפכה היום לנחלתם של אנשים רבים העוסקים בניתוח פסיכולוגי ורוחני של העבר והעתיד.

קריאה בקפה – מקור השם

בעברית, מקור השם די ברור. המונח “קריאה בקפה”, מתאר שיטה של קריאת העתיד באמצעות קפה. בלועזית, שם ‘קריאה בקפה’ מוכרת בשמות Tasseography, Tassologyאו   Cafeomancia,  ובאמצעותם ניתן להבין לעומק את מהות שיטת הקריאה. המונחים הלועזיים מורכבים מחיבור של מספר מילים:
– Tassa/Tasse שפירושה בערבית ובצרפתית “גביע / כוס”
– Graph מיוונית “כתיבה”
– Logy”  תורה” או “למידה”
– ובעיקר Mancy- שפירושה “ניחוש”

אם כן, נראה כאילו המונח “קריאה בקפה” מתייחס לשיטה של ניחוש וקריאת העתיד באמצעות כוס קפה.

מה הקשר בין קפה לכתמי רורשך?

ההתפשטות ההיסטורית והתרבותית של ה’קריאה בקפה’, קשורה כנראה לרצון העמוק של כל אחד מאתנו להבנת העצמי. קריאה בקפה, משמשת לניתוח פסיכולוגי של סימנים הנראים על פני כוס הקפה, ושל מצבים, הבעות ודפוסים הניכרים על פניו של המטופל ועל שפת הגוף שלו.

בדיוק כמו כתמי רורשך הניתנים לפענוח בצורה אישית לפי הלך רוחו הסובייקטיבי של המטופל, גם קריאה בקפה נחשבת לכלי מדיטטיבי בעל עוצמה רבה, המאפשרת הצצה אל תוך תת המודע של הקורא / הלקוח, עד כדי כך שאנשים אשר מיומנים בקריאת קפה, יכולים באמצעות הבנת תת המודע של ה’מטופל’, להצליח ולנחש מה צופן עבורו העתיד.

הקסם של הקפה

מהן סגולותיו של הקפה המאפשרות לנבא את העתיד באמצעותו? מהו דווקא הקפה הוא זה שמשמש לניתוחים מיסטיים מעמיקים? יש שיטענו כי הבחירה בקפה נעשית פשוט מתוך המאפיין האבקתי שבו, הגורם ליצירת סימנים אותם ניתן לקרוא, אך מלבד הקפה, ישנם לא מעט חומרים אחרים בטבע, אשר גם להם מאפיין אבקתי כמו חול, מלח, סולת ועוד.

אם כן, מה יש בקפה שהופך אותו ייחודי כל כך? ניתן למצוא לכך מספר תשובות: 

  1.       קפה נחשב למשקה עממי, אשר כל אדם יכול להתחבר אליו. ההתחברות לקפה וההנאה שבלגימתו, חשובה לקריאה עצמה. על מנת שהקריאה תתבצע בצורה הטובה ביותר, על האדם לחוש נינוח במיוחד, ולהתרכז בנושאים עליהם הוא רוצה לקבל תשובה.
  2.       במיוחד במצב של קריאה עצמית בקפה, יש צורך להיכנס לאווירה רוחנית מעורפלת, ולשלב בין החלומות
  3.       למציאות. לקפה יש כוח מיוחד, אשר מסוגל להכניס לתחושה של מעין טראנס שיאפשר קריאה חופשית יותר של הסימנים.
  4.       את הקפה נוהגים יותר מ200 מליון בני אדם לשתות בבוקר, כיוון והוא נחשב למשקה מחזק ומרענן. הכוח והאומץ אותם אנחנו מקבלים משתיית הקפה, חשובים לסיטואציה של התמודדות עם גילוי העתיד.
  5.       לקפה, כמו לתה, יש משמעויות מאגיות, והשימוש בהם נפוץ ברפואה האלטרנטיבית. גם חיפוש תשובות באמצעות קריאה בקפה / תה, נעשה פעמים רבות לצורך מציאת פתרון תרפויטי לבעיות וקשיים.
  6.       צבעו השחור של הקפה, המנוגד כל כך לצבעה הלבן של הכוס, מאפשר קריאה טובה וברורה של הסימנים.
  7.       הצבע השחור אף מאפשר הבחנה די דיכוטומית בין סימנים לבנים המסמלים טוב וחיובי, וסימנים שחורים המנבאים רע.
  8.       אי אפשר, כמובן, להתעלם מן הסיבה המובנת מאליה: רובו של הקפה, מהיותו טחון, נשאר בתחתית הכוס, והשילוב של הקפה עם המים, אשר מעוּרבבים בצורה הנכונה, הוא זה שיוצר סימנים ברורים ביותר.

תהליך הקריאה בקפה – גם אתה יכול

כל אדם יכול לקרוא בקפה. כל שצריך לעשות הוא לבצע את השלבים הבאים, ולהשתמש במעט יצירתיות ורוחניות מעורפלת. ישנן כמה שיטות עיקריות לקריאה, אך להלן העיקר שבהן:

–            באמצעות מטחנת קפה, טוחנים פולי קפה שעברו טיגון מוקדם.

–          בפינג’אן מניחים קפה טחון בשיעור של כפית- שתי כפיות, ושופכים עליו מים (כוס לערך)

–          מרתיחים את הקפה אשר בפינג’אן ויוצקים אותו לכוס

–          ממתינים מעט שאבקת הקפה תרד לתחתית הכוס והקפה יתקרר מעט

–          את הקפה שותים באיטיות, ברוגע ובלי הסחות דעת.

–          בסיום שתיית הנוזל, מסובבים את כוס הקפה נגד כיוון השעון שלוש פעמים הופכים ומניחים את כוס הקפה המלאה באבקה נוזלית, על צלחת

–          ממתינים כעשר דקות עד שהאבקה מתייבשת
 

–          אחרי עשר דקות, מרימים את הכוס בעדינות ומתבוננים בסימנים אשר נוצרו באמצעות גרגירי הקפה על הכוס ובצלחת

למרות שאת הסימנים ניתן לפענח באופן חופשי על פי יד הדמיון, ישנם סימנים אשר להם פירוש קבוע וידוע, למשל, מלאך או כנפיים מסמנים חדשות טובות בקרוב, כריש או חתול מסמלים כי יש לנו אויבים, מגדל מצביע על כך שצופים בנו, חיפושית מסמנת כי העסק נמצא בקשיים, מיטה מצביעה על מחלה קרובה, ורד, על פגישה חשובה, שעון על הצלחה בלתי צפויה והיד עוד נטויה.