מכונות קפה מאז ועד היום – סקירה היסטורית

לא תמיד המצב היה כך. שנים רבות עברו מהרגע בו המציאו את מכונת הקפה הראשונה, ועד ליום בו הרגיש האדם כי חייו אינם היו כפי שהינם, אילולא מכונת הקפה. אם בעבר, מכונות קפה יצרו קפה בעל טעם שרוף ומכני, הרי שכיום, טעמו העשיר והארומתי של הקפה אינו ניתן לערעור, ואם בעבר, מכונת הקפה הייתה מסוכנת לשימוש, הרי שכיום מכונת אספרסו מודרנית היא כה מתקדמת, עד כי נראה שזה רק עניין של זמן, עד שהיא תחייך לבעליה עת היא מגישה לו את הקפה.

אז איך הכול התחיל? להלן סקירה היסטורית של נקודות ציון עיקריות בתהליך התפתחותן של מכונות הקפה:

–          הראשון שהחל להשתמש בכלי להכנת קפה, היה סר בנג’מין תומפסון, מדען וחייל אמריקאי, שבחר לקדם את יתרונותיו של הקפה בקרב חייליו, והמציא בתחילת המאה ה-18, את קנקן הקפה הראשון שפעל באמצעות פרקולציה (חלחול)

קנקן קפה זה, היה מורכב משני סירים המונחים אחד על גבי השני, כאשר בסיר העליון, בו הונחו פולי קפה, היו חורים דרכם חלחלו המים לסיר התחתון. עד לאותם רגעים, הכנת קפה הייתה מתבצעת באמצעות הרתחת מים על גבי סיר או מחבת. על מאמציו בתחום הקפה ותחומים נוספים שסייעו והקלו על פעילות האנושות, קיבל סר בנג’מין תומפסון את תואר ‘הרוזן של האימפריה הרומית’.

–          כמעט במקביל, בשנת 1818, ממציא צרפתי פיתח קנקן קפה נוסף, שהשתמש בטכנולוגיית הפרקולציה בצורה מעט שונה, באמצעות שאיבה. מכשיר זה, גרם לקפה, באמצעות רתיחה, לעלות דרך צינור מהסיר התחתון לקנקן הקפה הנמצא בראשו.

–          בין השנים 1835-1850, הומצאו מכונות קפה הפועלות בטכנולוגיות שונות, למשל, מכונה הפועלת באמצעות בלון זכוכית, מערכות בוכנה, לחץ קיטור ועוד. בשנת 1853 (ויש טוענים בשנת 1840), המציא המהנדס האנגלי ג’יימס נאפייר, מכונת קפה הפועלת על טכנולוגיה של ואקום. מכונה זו, הייתה שואבת את הקפה לאחר שהיה מוכן, אל הכלי העליון באמצעות ואקום. המכשיר היה מורכב לשימוש יומיומי והיה נחשב יקר באופן יחסי.

–          הפרקולאטור הרשמי הראשון, הומצא בארצות הברית בשנת 1865, על ידי ג’יימס נאסון ממסצ’וסטס. אך מי שגורף את השבחים על המצאת הפטנט, הוא דווקא חקלאי בשם הנסון גודריץ, אשר נקרא אבי הפרקולאטור המודרני. הפרקולאטור אותו המציא גודריץ בשנת 1889, הוא הקרוב ביותר לפרקולאטור המשווק כיום, והוא
מאפשר לנוזל לחלחל שוב ושב, בצורה מחזורית, אל קנקן הקפה המיועד לשתייה.

–          בשנת 1900 הומצאו מסנני בוכנה, אשר העקרון שבהם ממשיך להיות מיושב במכונות הקפה האוטומטיות כיום.

During time of 1835 to 1850, numerous, many coffee makers are inve

–          למרות שבשנת 1822 כבר הומצא קפה אספרסו, הרי שרק בשנת 1901, הומצאה מכונת הקפה האיטלקית הראשונה על ידי המהנדס לואיג’י באזרה. למכונה זו הייתה צורת גליל, והיא הייתה עשויה נחושת ופליז. הפקת הקפה במכונה נעשתה באמצעות לחץ אדים אשר דחפו את הקפה החלוט ישירות אל כוס הקפה.

–          שנת 1908, השנה בה הומצאה מכונת קפה פילטר. מכונת הקפה הומצאה לאחר שעקרת הבית, מליטה בנץ, מאסה בקפה המריר שנוצר ממכונות הקפה הקיימות, וניסתה לבדוק כיצד ליצור קפה בעל טעם עדין יותר, באמצעות שפיכת מים רותחים על קפה הנמצא בסוגים שונים של נייר. לאחר תקופה ארוכה של ניסוי וטעייה, מצאה בנץ את סוג הנייר האולטימטיבי, וכך נוצרה מכונה קפה הפילטר הראשונה.

–          מכונת האספרסו המודרנית הומצאה בשנת 1946 על ידי אכילס (לא העקב) אשר עיצב מכונת קפה אשר אינה משתמשת בקיטור, ונעזרת בפילטרים. מספר שנים לאחר מכן, בשנת 1950, הוצגה מכונת הקפה האוטומטית אשר חלטה קפה באמצעות לחץ מים בהתאם ללחיצה על כפתור.

–          שנת 1960, מכונת הקפה האוטומטית E-61 הוצגה לקהל הרחב. מכונה זו, גרמה להעברת מים דרך קפה באמצעות משאבה אלקטרונית. באופן מפתיע, לא היה צורך להשתמש במים רותחים / חמים, אלא, מכונת הקפה הייתה מסוגלת לקבל מים קרים ולחמם אותם לפני שהיא מתחילה לחלוט את הקפה.

–          בשנת 1972, הומצאה מכונת האספרסו האוטומטית

–          בסביבות שנת 1977 הומצאה מכונת קפה אוטומטית בעלת יכולת לשמור על קפה חם לפרקי זמן ארוכים, תוך מספר שנים, כללה מכונת הקפה, בהדרגה, גם טיימרים, מדידת מנות קפה, טחינת קפה, הקצפה וחליטה.

מעניין מה צופן לנו העתיד..