מכונות קפה – מורה נבוכים

קולומביאני, פרואני, או אפריקאי – פולי קפה מגיעים מכל קצות עולם, ובעיקר מארצות אפריקה, דרום אמריקה ומרכזה. אבל כשאתה חושב על מכונות קפה, אתה חושב על אספרסו, וכשאתה חושב על אספרסו אתה חושב על איטליה. האיטלקים החלו לייצר מכונות קפה או לחלופין מכונות אספרסו, בראשית המאה ה-20 ומאז ועד היום הם רק ממשיכים להשתכלל. לכן אין זה מפתיע שרוב החברות המובילות ובעלות המוניטין בתחום ייצור מכונות קפה הן איטלקיות.

המכונה המקציפה

מכונות קפה ידניות כמעט ונעלמו מן העולם. בעבר היה השימוש בהן נפוץ כמו השימוש במסחטות מיץ. אך עם השנים והתפתחות הטכנולוגיה, נעשה השימוש בהן מסובך ולא יעיל, והן הוחלפו בדגמים חדישים.

מכונות קפה מתחלקות כיום לשני סוגים עיקריים. מכונות קפה אוטומטיות ומכונות קפה חצי אוטומטיות. בשל העובדה ששתיהן מאובזרות במנגנון להקצפת חלב עד ל-70 מעלות צלזיוס, מכנים את שני הסוגים גם יחד – מכונות קפה מקציפות. למרות הניסוח המבלבל, ההבדל המהותי בין מכונות קפה אוטומטיות לבין מכונות קפה חצי אוטומטיות מתבטא למעשה בפעולה אחת בלבד – הטחינה. מכונות קפה אוטומטיות מבצעות את כל העבודה, החל בטחינת הקפה, דרך הקצפת חלב וכלה בפעולת המזיגה, בלחיצת כפתור אחת. מכונות קפה חצי אוטומטיות לעומתן דורשות ממכין הקפה להטעינן בקפה שנטחן בנפרד.

למרות הויכוח הרווח לגבי יתרונות הטעם של פולים או של אבקה, סוד טעמו הטוב של הקפה נעוץ דווקא במנגנון. אביזר חובה בכל מכונת קפה הוא החלק הקרוי “דוחס”. תפקידו של הדוחס במערכת מכונות קפה הוא ליצור לחץ אחיד על הקפה שנמצא במסננת. בזכות מעבר מים באופן שווה דרך שכבת הקפה ונקבל קפה איכותי ועשיר יותר. לחץ המים נמדד ביחידות של “באר”, ובמכונות קפה סטנדרטיות הוא נע בין 10 ל- 18 באר.

סוג מכונות שלישי ומצומצם יותר, כולל את מכונות הקפה המקצועיות המכונות סופר-אוטומטיות, המיועדות לבתי קפה.

מה הטעם שלך?

קפה הוא עניין מורכב. בין אם אתה אוהב אותו קר, חם, ארוך, קצר או מוקצף, אין ספק שאתה מקדיש לבחירת המשקה שלך מחשבה רבה. לכן מובן מאליו כי לפני קניית מכונות קפה לשימוש ביתי או עסקי, יש לעמוד אופי הצרכן שלך, מלבד שקלול המחיר והאסתטיקה.

פרמטר ראשון הוא: כמה כוסות קפה אתה שותה ביום? מכונות קפה מסוגלות לייצר מספר רב של כוסות ביום. ישנן מכונות המגיעות להספק של כ- 100 כוסות ביום. אם כמות צריכת הקפה קטנה, אין טעם בחיפוש אחר מכונת קפה בעלות יכולות דומות.

באופן טבעי מכונות קפה מפשטות את העיסוק המורכב בהכנת הקפה, במיוחד כאשר מדובר במכונות קפה אוטומטיות. אם הארומה שלאחר טחינת הקפה חשובה לך, סביר להניח שמכונות קפה חצי אוטומטיות מתאימות לך יותר.

אז כמה זה עולה לי?

רוב מכונות הקפה הנמכרות בארץ מיובאות מחו”ל, כמו גם כל חלקי החילוף, במידה והן מתקלקלות. זהו נתון שבא לידי ביטוי במחיר, אך גם באיכות המוצר. המחיר מושפע בין היתר גם מהעיצוב, משם המותג וממספר כוסות הקפה שביכולת המכונה להפיק.

טווח מחירי מכונות קפה יכול להתחיל בכמה מאות שקלים ולהגיע בקלות לאלפי שקלים. טווח המחירים הנמוך מתייחס בדרך כלל למכונות קפה ביתיות וקטנות, שהן לרוב חצי אוטומטיות. הפרש המחירים בין מכונות קפה אוטומטיות לחצי אוטומטיות אינו משמעותי ברוב המקרים, מכיוון שלמכונות חצי אוטומטיות נדרשים אביזרים נלווים כמו מטחנת קפה.

מעוצבת, יקרה, אוטומטית או חצי אוטומטית – המבחר גדול אך לכולן מכנה משותף – מכונות קפה שינו את הרגלי צריכת הקפה שלנו ומאפשרות לנו ליהנות מקפה איכותי אמיתי גם בבית. ועבורנו, כמכורים למשקה האלוהי הזה – אין ברכה גדולה מכך.