פגישה ראשונה. אתם יושבים בבית קפה, וסוף סוף יש לך ההזדמנות להתבונן בה באמת. לאחר התרשמות קצרה, אתה יודע שזה תורך לדבר אבל המילים מסרבות לצאת. היא מסתכלת בך בעיניים חומות עמוקות, מחכה למוצא פיך.

זה קורה לנו לא מעט. שתיקות מביכות שכאלו. לפעמים זה נעים ואפילו מקרב, לפעמים זה סתם יוצר אי-נוחות. כדי להימנע מאי-נוחות שכזו, בטח הייתם שמחים לו היה בידכם ספרון קטן מלא באנקדוטות, בדיחות או סיפורים, שמיועדים בדיוק למצבים שכאלה. אנקדוטות אשר יכולות להפוך כל רגע של שקט, לנושא חדש ומרתק לשיחה.

במאמר זה תמצאו מספר סיפורים חביבים ואנקדוטות מעניינות הקשורות לקפה בגלגוליו השונים, בדיוק לרגעים כאלה.

קפה אלכוהול ודת

הכול התחיל דווקא בעולם האיסלמי. מכיוון שאלכוהול אסור לשימוש, הקפה המעורר והממכר החליף את האלכוהול והפך לפופולארי עד כדי כך ששימש לפולחנים דתיים. במאה ה-16 החלו לקום בתי קפה עות’מאניים וטרקליני אירוח מכובדים אשר הכול נהרו אליהם במקום למסגדים. אנשי דת קנאיים ניסו לאסור את שתיית הקפה אך ללא הצלחה. הם אף ניסו להטיל עונש מוות על שותי הקפה, אך הקפה היה כה מוטמע בבני הדת האיסלמית, עד שלא ניתן היה למנוע את שתייתו.

הקפה המוסלמי לא זכה בתחילה להצלחה אצל הנוצרים, עד אשר סוחרים מוונציה שינו את סגנון הקפה והפכו אותו לאירופאי יותר במטרה לחבבו על האירופיים. הניסיון לא עלה יפה משום שהכמרים דרשו לאסור את שתיית הקפה, מתוך אמונה כי מדובר במעשה כפירה מוסלמי. את הצלחת המשקה אנו חברים דווקא לאפיפיור אשר שתה מהקפה והתאהב בטעמו.. אז החלו לקום ברומא ובצרפת בתי קפה בסגנון אירופאי, אשר משכו אליהם מפורסמים ואנשי רוח רבים.

לא נשכח את הדת היהודית, אשר השתלבה עד מהרה בעסקי שתיית הקפה. עד כדי כך שבמאה ה-18, כונה הקפה במצרים “המשקה היהודי”.

הידעת?

אם סיפורים ארוכים זה לא הצד החזק שלך, תמיד תוכל לספר עובדות קצרות ומרתקות על קפה.

  •          הקפה שימש בתחילה כמאכל, ונזירים אתיופיים אכלו אותו כדי לשמור על ערנות. 
  •          לקפה סגולות רפואיות נוספות: היפנים עושים אמבטיות על משטחי קפה ואננס, כדי לרכך את עורם.
  •          גם קיסר ברזיל התאהב בקפה וכדי לגדל את הפלא השחור, שלח קולונל בשם פלהטה, אשר פיתה את אשת המושל הצרפתייה, שהעניקה לו כאות חיבה זר עם זרעי קפה. 
  •          קפה הוא המוצר הנסחר ביותר בעולם, מיד אחרי הדלק.
  •          באיי אינדונזיה גדל הקפה היקר ביותר בעולם. מי שגורם למחיר להיות כה יקר הם הקופים אשר אוכלים את פולי הקפה ופולטים את גרגיריו אשר נמכרים במחיר המופרז. 
  •          את הקפה נטול הקפאין גילו במקרה, כאשר משלוח של שקי פולי קפה נשטף בלב ים בדרכו לגרמניה. בתהליך הניסיון להציל את המשלוח, יצא הקפאין מהקפה וגילו שטעמו לא נפגם. 
  •          אנקדוטה נוספת, קצת פחות רומנטית, קשורה בחוק תורכי אשר מאפשר לגבר להתגרש מאשתו אם לא הכינה לו קפה..
  •          אנקדוטה אחרונה, המתאימה למקום בו אתם יושבים קשורה למושג ‘טיפ’. מקור המושג ‘טיפ’ הוא בבתי הקפה האנגליים, שם נהוג היה להוסיף כסף כדי לקבל שירות טוב יותר,ובאנגלית  To Insure Prompt Service – TIPS

אם עדיין לא הצלחת לעורר בה עניין, תמיד תוכל לשתף את המלצרית או המלצר שלכם, שבטח ישמחו לספר לכם איך מזגו, בדיוק בבית הקפה הזה, עשרות ספלי קפה למפורסם כזה או אחר… ואם גם זה לא עובד, תוותר. כנראה שכשרון לספר סיפורים הוא ממך והלאה…

אבל אולי עובדי המקום ישמחו להקשיב…