התפתחויות טכנולוגיות שונות ובראשן רשת האינטרנט, מאפשרות היום לרבים לעבוד מהבית. הרשת מבטלת למעשה את הצורך בנוכחות פיסית במשרד. כך, שכירים רבים מבצעים חלק ניכר ממטלותיהם בבית ובאמצעות מחשב (בד”כ נייד) והרשת, כאילו הם שוהים במשרד.

בעולם הגלובלי בו בתפקידים רבים נדרשות נסיעות תכופות לחו”ל מתפתחת תרבות ניהול בסביבה וירטואלית. כמו כן, האינטרנט מאפשר הקמת עסק במהירות ובעלויות נמוכות. בעזרת ידע מינימאלי במחשבים ניתן להקים אתר ולפעול כעסק לכל דבר

פינת קפה – חלק חשוב בסביבת העבודה

אחד הדברים החשובים בהקמת עסק בבית הוא יצירת סביבת עבודה אופטימאלית. בעוד שבמקום עבודה מחוץ לבית סביבת העבודה נוצרת כמעט מעצמה, הרי שהבית אינו סביבת עבודה טבעית. עבודה בסביבה כזו יוצרת פיתויים ורעשי רקע המשבשים את יום העבודה.

על מרבית הפיתויים ניתן להתגבר על ידי הפיכת אחד מחדרי הבית למשרד והפרדתו הפיזית מהבית באמצעות דלת פנימית הניתנת לנעילה ואם אפשר, על ידי יצירת פתח כניסה נפרד. אך גם לאחר ההפרדה נותרת בעיה – הפסקות הקפה.

חשוב ונכון להפסיק מעת לעת את העבודה השוטפת ולקחת הפסקה ללגימת קפה, הדבר טוב לגוף הנמצא בתנוחת ישיבה ממושכת וטוב לשיפור מידת הריכוז שכן האתנחתא מספקת מנוחה גם למוח. עם זאת הפסקת קפה במטבח הבית או בסלון עשויה בקלות להפוך לשיחה ארוכה עם בני הבית, צפייה בטלוויזיה, עיון בעיתון או נמנום. לכן חשוב במיוחד לעובדים מהבית ליצור פינת קפה נוחה המאפשרת שמירה על סביבת עבודה יצרנית. בנוסף, פינת קפה כזו תאפשר לארח לקוחות או מבקרים בנוחות מבלי להכניסם למרחב האינטימי בבית.

אך תקים פינת קפה ביתית?

פינת הקפה בעבודה שונה מפינת הקפה הביתית (אם יש כזאת) ולכן יש להקימה בהתאם לצרכים של מקום עבודה פעיל :

ניקיון – בעוד שבבית ניתן לסבול הצטברות כלים לא נקיים או כתמים על השיש, הרי שבמקום העבודה הדבר בלתי נסבל: סביבת עבודה נקייה ומסודרת מהווה תנאי הכרחי לעבודה יעילה, בנוסף אירוח לקוח בפינת קפה מלוכלכת אינה דרך מומלצת לקיום מפגש עסקי. מכונת אספרסו בשיטת הקפסולות היא פתרון אידיאלי לצמצום היווצרות לכלוך כתוצאה משימוש מרובה בקפה מצנצנת. בנוסף, כדי לשמור על פינת קפה נקייה מומלץ לאחסן את הכלים ומוצרי הקפה והסוכר בקופסאות אטימות הניתנות לסגירה חוזרת, הקפידו על מקום יבש ככל הניתן בכדי למנוע היווצרות כתמים כתוצאה מהמסת קפה או סוכר וכן דאגו שתמיד יהיה במקום מטלית לחה ומטלית יבשה שיאפשרו לנגב כל כתם במהירות.

חרסינה או חד פעמי ? אחד הגורמים העיקריים להיווצרות לכלוך בפינות קפה הינו שימוש בכוסות חד פעמיות – כוסות אלו נערמות באשפה, הקפה מטפטף מתוכן בשל קרעים וחוסר היציבות של דפנות הכוס גורם לנזילת מים או קפה. לעומתן כוסות קפה מחרסינה או זכוכית נעימות למגע, לא נערמות באשפה והן יציבות לשימוש. היות וסביר להניח שאין לכם בבית מנקה קבועה פעם בשעה לבר המשרדי כמו במשרד רגיל, לכן אם כבר בחרתם לעבוד מהבית ועל מנת לשמור על הניקיון, למה שלא תפנקו עצמכם בלגימת קפה מכוס הקפה האהובה עליכם. כיום קיימים מוצרים מדיחי כלים מהירים המיועדים לכוסות זכוכית וחרסינה בלחיצת כפתור (לדוגמא פראשכאפ)

טעם הקפה וסוגו-. כשמדובר בלקוח פוטנציאלי זה בהחלט צעד ראשון מומלץ להפשרת הקרח, הרי אין כמו הזדמנות שנייה לעשות רושם ראשוני. פנקו עצמכם במכונת אספרסו איכותית המציעה חופש לבחירת טעמים שונים של הקפה.

סיכמו של דבר

אם בחרתם לעבוד בבית נסו לא להתפשר על הכנת קפה במטבחבאמצעות פינת קפה ניתן לשוות לחדר העבודה מראה של משרד לכל דבר. כך תיצרו תנאים לעבודה יעילה ויצרנית ותחזקו אצל לקוחותיכם, המבקרים במשרד הביתי, את התחושה כי במקום עובדים, וברצינות.