עיצוב מכונות קפה

הסתכלו בקנקן, לא רק במה שיש בו

מכונות קפה ביתיות ומשרדיות הפכו למצרך מבוקש מאוד בשני העשורים האחרונים. מעבר לעובדה שהן השתכללו עם הזמן ושהקפה שהן מפיקות הולך ומשתפר בטעמו, קשורה הצלחתן לשינוי נוסף. שינוי זה הוא עיצובן החדשני של מכונות הקפה, ההולך ומשתכלל והופך אותן להרבה יותר מאשר עוד כלי מטבח פונקציונאלי. מכונות הקפה הפכו להיות רהיט מעוצב, שניתן להציגו לראווה מבלי להתבייש. מעצבי המכונות הגיעו למסקנה שקפה אינו סתם עוד משקה ושמי שקונה מכונת קפה לביתו מבקש לענות על צרכים צרכניים נוספים, כגון סטייל ואיכות חיים.

איך הפכו מכונות הקפה לפריט עיצובי

אחד הגורמים החשובים ביותר בעיצוב מכונות קפה הוא אותו גורם חמקמק שנקרא ‘אותנטיות’. נקודת מוצא זו מבוססת על הידע שצברו מעצבים לגבי האופן בו ניתן להפוך עיצוב לאיקוני ומזוהה, כך שימשוך את עיניהם של הצרכנים וייחרת בזיכרונם. נקודת מוצא נוספת היא הרגישות לתרבויות שונות, שהתחדדה מאוד בעשורים האחרונים, וההבנה שלכל תרבות ישנו צורך אחר שצריך לבוא לידי ביטוי. בזכות תובנות אלו, מצליחים יצרני מכונות הקפה הביתיות למכור מכונות קפה לקהלים נרחבים מסביב לעולם.

מעצבי מכונות הקפה למדו את חוויות הקפה המסורתיות בתרבויות אירופאיות שונות, בערים כגון רומא, פריז ומינכן. בערים אלו, הידועות כמתוחכמות ואינטלקטואליות, משמש בית הקפה כנקודת מפגש, בה ניתן להבחין באוהבי קפה אמיתיים ואניני טעם, שמזהים בקפה איכויות טרנדיות וורסטיליות; וקהל זה הינו בדיוק הקהל אשר יחזיק מכונת קפה בבית ובמשרד. מטרת המעצבים היא לספק את צורכיהם של צרכנים פוטנציאלים אלו ולעצב עבורם מכונת קפה שתתאים לאורח חייהם, גם מבחינת העיצוב.

בעיצובן של מכונות הקפה ניתן להצביע על שני כיוונים מרכזיים המתקיימים במקביל – מצד אחד חזרה אל המקורות בסגנון עיצוב רטרו, המתבסס על תחושות נוסטלגיה ורצון להפגין את הקשר ההדוק בין מכונת הקפה העכשווית לבין תרבות הקפה עתיקת היומין. מן הצד השני ניתן לזהות השפעות מובהקות של המגמות הטכנולוגיות החדשניות על עיצוב מכונות הקפה, יחד עם ביטוי אישי של “אני מאמין” אמנותי של מעצבים שונים. מגמה שנייה זו מתאפיינת במכונות קפה עתידניות ומרשימות, הן מבחינת סוג החומרים המרכיבים אותן והן מבחינת עיצובן. כך ניתן, למשל למצוא מכונות קפה שעוצבו בסדנאות סטודיו העיצוב האחראי לעיצובן של מכוניות BMW הגרמניות, או למכונות קפה שמעוצבות על ידי מעצבי על כמו GUZZINI האיטלקי, המתאפיינת בשלל צבעים יוצאי דופן ומרשימים כאדום למשל.

עדכונן העיצובי של מכונות הקפה בא לידי ביטוי גם בשלל מוצרים נוספים שמפיקות החברות הגדולות. חברת LAVAZZA למשל מפיקה מדי שנה לוחות שנה מעוצבים המצולמים על ידי גדולי הצלמים בעולם, כדוגמת הלמוט ניוטון הגרמני, באתרים מרשימים וייחודיים ברחבי העולם.

המחשבה הניצבת בבסיסן של וריאציות העיצוב בעלות סגנון “רטרו”, מאידך, היא רצון להפוך את מכונת הקפה למכונה המזכירה בקווים מסוימים את מכונות הקפה המסורתיות הממוקמות בבתי הקפה. מדובר במכונת אספרסו חצי-אוטומטית, העשויה בדרך כלל ממתכת פליז ומחזיקה מיכל של פולי קפה הנטחנים במקום. עיצוב המכונה הינו חדיש ומשוכלל ועם זאת קל לשימוש ומחזיק מעמד לאורך זמן. ההשראה לעיצוב האסתטי מגיעה מתכונותיו של הקפה עצמו. קפה הוא בעל ארומה עשירה וייחודית, המזכירה, בעיני חובביו, ארומה של בושם משובח. עיצוב מכונות הקפה נועד להעניק להן את העיצוב והסטייל שמאפיינים בשמים, מתוך הבנה שחלק מקסמם של הבשמים נובע מעיצובו של הבקבוק המכיל אותם, בדומה לאופן בו מעוררת מכונת קפה מעוצבת את הצורך שלנו ללגום כוס קפה משובח.

מכונות קפה מעוצבות – הפונקציונאליות

הצורך בייצור מכונות קפה ביתיות מהירות ונוחות לשימוש, בא בעקבות סקר שגילה שעובדים רבים ממעטים לצאת להפסקות במקום עבודתם, כדי לא לבזבז זמן עבודה יקר. עם זאת, הם עדיין מבקשים להכין במהירות קפה בעל איכות אותנטית של בית קפה. לכן מכונות הקפה הביתיות והמשרדיות הן מכונות קומפקטיות ונוחות לשימוש, וישנן אפילו מכונות קפה שולחניות אשר מסוגלות להכין כוס אחת כל פעם, אף מבלי לקום מהכיסא. התחושה המתקבלת מעיצובן של מכונות קומפקטיות אלו היא של מכשירים עתידניים ומשוכללים, המשדרים רמה גבוהה. הקפה שמפיקות המכונות הללו מעורר גם הוא תחושה של איכות ויוקרה.

לסיכום, ניתן לראות שבמקרה של הקפה, האמירה “אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו” אינה תופסת תמיד. מכונות קפה הפכו לפופולאריות מסביב לעולם בזכות התובנה אליה הגיעו היצרנים, שחווית לגימת הקפה היא חוויה המשלבת את כל החושים, ומשום כך יש לשים דגש על העיצוב, לא פחות מאשר על הטעם. כמובן שגורמים נוספים משפיעים על החוויה, כגון איכות פולי הקפה או הקפסולות, נוחות השימוש והספקה של המכונה. אך כל אלו לא יבואו לידי ביטוי אם הצרכן לא ירכוש לביתו את המכונה. הצרכנים של היום, ממש כמו יושבי בתי הקפה של פעם, יודעים היטב מה הם רוצים והם רוצים מכונות קפה מעוצבות.