להרגיש באיטליה ולהישאר בארץ – על המנהג לשתות סודה עם הקפה

כל אוהב קפה יודע כי שתיית הקפה אינה מוגבלת רק לשתייה עצמה אלא היא חוויה בפני עצמה, שיש לחוש בה בכל החושים. כמו טועמי היין, המשתמשים בכל חושיהם על מנת לדעת את טיבו של היין המונח לפניהם, כך צריך להתייחס גם אל חווית שתיית הקפה, החל מהכנתו ועד ללגימה האחרונה. באיטליה זוהי תורה של ממש, כאשר מתייחסים אל הכנת קפה ושתייתו כקונצרט של ניחוחות וטעמים. בדיוק מסיבה זו נוצר שם המנהג של שתיית סודה ביחד עם הקפה.

ההיסטוריה של המנהג לשתות קפה יחד עם סודה

כאמור, איטליה נחשבת למדינה הראשונה בה התחילו לשתות סודה לצד הקפה. הסיבה לכך פשוטה – שתיית הסודה מאפשרת לנקות את בלוטות הטעם לאחר הארוחה, על מנת לחוש את הקפה בצורה הטובה ביותר. עם השנים, האיטלקים שידרגו את מי הסודה על ידי הוספת תמצית ממותקת וכך נוצרה הסודה האיטלקית. סודה ממותקת זו מגיעה בשלל טעמים וממשיכה להתפתח אפילו היום. מאיטליה המנהג עבר לאמריקה, כאשר בתחילה שתו שם את הקפה בדיוק כמו באיטליה – אספרסו עם סודה. עם זאת, האמריקאים לא הסתגלו במיוחד לרעיון הקפה המריר והוסיפו לו חלב או שמנת. כמו כן, לסודה הוסיפו שוקולד, דבר המשפר את הניגודיות בין הקפה המריר לטעם המתוק ובכך מעצים את חווית השתייה כולה. כיום, ניתן לראות כי המנהג של שתיית סודה עם הקפה הגיע לכל רחבי העולם.

למה זה טוב בעצם?

לשתיית סודה יחד עם הקפה יש שני יתרונות עיקריים. ראשית, שתיית הסודה גורמת לתחושת רענון לאחר הארוחה, ולכן מאפשרת לטעום את טעמו האמיתי והטוב של הקפה. שנית, הסודה מאפשרת לצרכנים קבועים של קפה שינוי ואווריריות בחלל הפה, דבר המשפר פלאים את חווית הקפה כולה ומסייע לחוש היטב את טעמו של הקפה, גם לאחר מספר כוסות. בנוסף לכך, הניגודיות המתאפשרת עם מי סודה או עם סודה ממותקת, מאפשרת להעצים את חווית הקפה בצורה משמעותית.

שבירת מיתוסים לגבי סודה וקפה

רבים טוענים כי שני משקאות אלו בפני עצמם גורמים להתייבשות מואצת, ולכן שילוב של קפה עם סודה יכול להוביל לנזק גופני רב. טעות זו מתבססת על ההנחה כי הנוזלים היחידים שאדם מקבל ביום, מקורם בשתיית קפה וסודה. עם זאת, כאשר אנו מדברים על שתיית קפה עם סודה, אין אנו מדברים על כמויות עצומות, אלא על שילוב של כוס סודה וקפה לתוך תפריט הנוזלים הרגיל. מיתוס נוסף אשר נוצר סביב סודה הוא כי היא יכולה להזיק לאנשים בעלי בעיות בעיכול. עם זאת, מחקרים רבים הראו כי מי סודה דווקא נמצאו יעילים בבעיות עיכול.

שיפור משקאות הקפה באמצעות סודה

לאחר שנמצא כי סודה יכולה להעצים את חווית השתייה של הקפה, נוצרו משקאות רבים המתבססים על סודה.

המשקה הבסיסי ביותר בקטגוריה זו מכונה “קפה סודה” ומכיל, בנוסף לקפה ולסודה, גם רכיבים אחרים, בהתאם להעדפות השותה, כמו חלב, סוכר וקצפת. ישנם משקאות קפה אחרים עם סודה המכילים אלכוהול מסוגים שונים. כמו כן, ישנם משקאות מוגזים, אשר הוסיפו תמצית קפה אל המשקה ובכך מאפשרים להשיג את האלמנט בסיסי של ניגודיות בטעמים בתוך משקה אנרגטי.

לסיכום, ניתן לראות כי המנהג של שתיית קפה עם סודה הוא אמנם עתיק, אך הוא קיים עד היום ומאפשר לאוהבי קפה רבים ליהנות באופן מוחלט מחוויית שתיית הקפה. באמצעות מנהג זה, ניתן ליהנות מקפה איכותי בכל החושים, ולהרגיש שאתם באירופה, גם אם לא יצאתם את גבולות הארץ.