במשך שנים סיפרו לכן ,כי קפה ממכר, מעלה את לחץ הדם, גורם לסוגים שונים של סרטן
ובכלל, המליצו להימנע משתיית קפה. מסתבר כי מקורו, של חלק גדול מהחשש, באמונות טפלות נטולות ביסוס מחקרי ופעמים רבות מדובר במיתוסים בלבד.
בדיקה מקיפה של המחקרים האחרונים בתחום מגלה עובדות מפתיעות, בעיקר בהשפעת הקפה לסוגיו, עליכן נשים.

העולם המודרני מציע היום אפשרויות רבות לצריכת קפאין ומוצריו, הקפה מגיע בגרסאות שונות -אספרסו איטלקי איכותי, נס קפה רגיל או מגורען לאניני הטעם ,קפוצ’ינו מפנק, , והרשימה עוד ארוכה. אנחנו שותים אותו בבוקר בכדי להתעורר ומצהירים ש”אנחנו לא יכולים להתחיל את היום בלי קפה של בוקר”, אנחנו קובעים פגישות עסקיות “על כוס קפה” וכמעט בכל מקום עבודה מכונת קפה נרכשת כמו כל ציוד משרדי אחר.

אספרסו לשיפור הזיכרון

כעת, נראה כי יש לכך סיבות שאינן רק חברתיות. מסתבר כי לקפה סגולות המשפיעות על מהלך היום לטובה. מבין סגולותיו של הקפאין, ניתן למנות את היכולת להעלות את רמת הערנות ולהפחית עייפות ואת היכולת להרגיע כאבי ראש מסוימים בזכות הגברת זרימת הדם למוח.
דבר נוסף ומעניין הינו הקשר בין קפאין וזיכרון: חוקרים באוניברסיטת קליפורניה מצאו כי נשים בגיל 65 ומעלה שהרבו לשתות קפה במהלך חייהן נהנו מזיכרון טוב יותר. בנוסף, מחקרים מלמדים כי קפה מזרז את חילוף החומרים, לכן נוכל למצוא אותו כמרכיב בתרופות הרזייה.

קפה בזמן הריון

כל המחקרים שנערכו עד כה מלמדים כי, בניגוד למיתוס, צריכת קפאין לא מגדילה את הסיכוי לסרטן השד. בנוסף המחקרים הראו כי אין קשר בין צריכת קפאין לבין התפתחות מחלות שד הגורמות להופעת גושים שפירים בשדיים. במחקרים אחרים, אשר בוצעו אצל למעלה מ -15,000 נשים הרות, לא התגלו מומים מולדים הקשורים לצריכת קפאין אצל הוולד ולמעשה הופרך הקשר בין קפאין למומים מולדים כלשהם. כן נראה כי צריכה מתונה של קפאין במהלך ההיריון, אינה גורמת להפלות או ללידה מוקדמת.

מחקר גדול ומקיף שכלל כ 3000 נשים ונערך ע”י חוקרים מהמרכז לבקרת מחלות                 (Center for Disease Control)  בשיתוף חוקרים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווראד בתחילת שנות ה-90, הוכיח כי קפאין אינו קשור כלל לבעיות פוריות. מחקרים אחרים העלו, אמנם, את ההשארה כי צריכה מוגברת של קפאין עלולה להפחית את סיכויי האישה להיכנס להריון, אך המחקרים הללו לא בדקו במקביל היבטים אחרים העלולים להשפיע על פוריות האישה כגון :רמת הפעילות הגופנית והתמודדות את מצבי לחץ שונים.

קפה במשרד

מחקר שבוצע השנה במרכז הסרטן הלאומי ביפן בקרב כמעט 100 אלף איש, הראה כי נשים הצורכות באופן קבוע 3 כוסות קפה ויותר, מפחיתות את הסיכוי לחלות בסרטן המעי בכ-56 אחוז, זאת בהשוואה לנשים שלא נהגו לשתות קפה באופן קבוע. בקרב הגברים לא נמצאו תוצאות דומות. גם במחלת סוכרת מבוגרים התגלו תוצאות מפתיעות, בשנת 2004 גילה מחקר שערכו חוקרים ממכון הבריאות העולמי, כי שתיית קפה מקטינה את הסיכוי ללקות בסוכרת מבוגרים בכ-29 אחוז. נשים ששתו שש-תשע כוסות ביום הפחיתו את הסיכוי לחלות במחלה בכ-61 אחוז ואלו ששתו כעשר כוסות, הפחיתו את הסיכוי בכ79 אחוז.

חוקרים אחרים דיווחו כי “נראה שלשתיית קפה מתונה, מעט מאוד השלכות מזיקות אם בכלל”. המחקר לא הצליח למצוא שום קשר בין קפה לבין הסיכוי המוגבר למחלות לב וסרטן, וכן בין נשים ששתו מספר כוסות קפה ביום לבין נשים שהתנזרו משתיית קפה.

איש עדיין לא נתן תשובה חד משמעית לגבי הקשר בין קפאין לבריאות, והעובדה הגורפת הינה שהקפה הינו אחד המשקאות הנצרכים והנחקרים בעולם. בדבר אחד מסכימים כל החוקרים – עישון, חוסר פעילות גופנית וצריכת אלכוהול מופרזת מסוכנים הרבה יותר מצריכת כמה ספלי קפה ביום.

לכן נשים, אם ברשותכן מכונת קפה או שאתן מעדיפות לשתות קפוצ’ינו בבית קפה, אל תהססו ותתפנקו עם כוס קפה לפי הטעם ומצב הרוח.