קפה וסיפורי סבתא

סגולותיו של הקפה מוכרות לעולם מזה מאות שנים, מאז שרועי הצאן בערבות אתיופיה גילו כי פולי הקפה מגבירים את ערנותם עובר ידע עתיק זה מאם לבתה. במאה השנים האחרונות אוששו מחקרים מדעיים את מה שכל סבתא כבר יודעת והוכח כי הקפאין משפר את הזיכרון, מסייע בשמירה על ערנות, מרגיע כאבי ראש וכנראה שגם מגביר את שרפת השומן. מה הן, עם כן, תרופות הסבתא בקפה והאם כדי להשתמש בהן?

באלו מקרים משתמשת הסבתא בקפה?

תרופה להאנג אובר

התופעה: החמרמורת או בשמה הלועזי האנג אובר  (hangover )מתרחשת מס’ שעות לאחר שתייה מרובה של אלכוהול. התייבשות הנגרמת כתוצאה מסילוק האלכוהול מהגוף והשפעות שונות של האלכוהול על המוח גורמים לסחרחורות, בחילות, כאב ראש, עייפות וצמא.

התרופה: הסבתא תמליץ ללגום משקה קפה חם (רצוי שחור) והמדקדקים יוסיפו לתרופה מיץ לימון סחוט.

האם לשמוע לסבתא? הקפאין אכן מסייע בהקלה על כאבי ראש וידוע כחומר מעורר, עם זאת לא נמצאה זיקה ישירה בין הקפאין לחמרמורת.

תרופת סבתא לכאב ראש

התופעה: כאב ראש הינו סימפטום שכיח התוקף את מרבית האוכלוסייה. כאב ראש עשוי להעיד על מחלה כלשהי אך כ 90% מכאבי הראש נגרמים ממתח בשרירי הקרקפת והעורף.

התרופה: יש סבתות הממליצות על שתיית קפה חם, אחרות יציעו ללגום אותו קר בתוספת קוביות קרח.

האם לשמוע לסבתא? תרופה זו יעילה אם משתמשים בה בהקשר הרלוונטי, הקפאין מגביר את לחץ הדם ולפיכך בהחלט עשוי לפתור כאב ראש הנובע מירידה בלחץ הדם וכמובן שיסייע להתגבר על כאב ראש כתוצאה מעייפות.

תרופת סבתא לעצירת דימומים

התופעה: דימום הנובע מפציעה קלה כתוצאה מנפילה או פגיעה של מכשיר חד.

התרופה: יש הממליצים למרוח קפה נמס או קפה מסוג אחר בכדי לעצור את הדימום.

האם לשמוע לסבתא?  קיימים היום פתרונות טובים יותר למקרה של דימום קל ולא נמצא קשר בין עצירת הדימום לקפה, בנוסף יתכן מאוד כי הקפה, המים וחומרים נלווים יגרמו לזיהום בפצע הפתוח.

תרופת סבתא לסילוק ריח בצל או שום

התופעה: אכילת בצל חי או שום טרי טעימה ללא מעט אנשים אך הריח הנפלט מהפה בסיום הארוחה עלול להיות מאוד לא נעים, הדבר מביך במיוחד במהלך היום בעת עבודה הכרוכה במפגש עם אנשים.

התרופה: הסבתא תמליץ ללעוס פולי קפה קלויים או כפית של אבקת קפה, לחילופין תוכלו להכין משקה קפה מרוכז על ידי מזיגת מעט מים חמים לספל המכיל קפה שחור.

האם לשמוע לסבתא? ריח קפה חזק דיו בכדי להתגבר על ריח השום או הבצל ונראה כי ניחוחות הקפה נעימים יותר מניחוחות ארוחת הצהריים.

תרופת סבתא כנגד כינים

התופעה: מישהו בסביבתכם הקרובה סבל בודאי מטפיל זה. הכינים גדלים על יונקים ומוצצים את דמם, התופעה נפוצה בעיקר בבתי ספר ובגנים, מקומות בהם הילדים מתרוצצים זה לצד זה ומאפשרים לכינה לעבור מאחד לשני.

התרופה: הסבתא תמליץ למהול בקפה שחור מעט חינה, למרוח על הראש ולהמתין כשעה.

האם לשמוע לסבתא? זוהי תרופת סבתא קלאסית ועליה ניתן לומר שאם לא תעבוד לפחות לא תזיק. המאבק בנגע זה קשה והתכשירים הרפואיים השונים לא תמיד פותרים את הבעיה לכן ניתן לנסות גם שיטה זו.

מה המדע אומר על קפה?

הידע על תרופות הסבתא עובר מפה לאוזן ואינו מבוסס על מקורות מדעיים אלא על מסורת, אך סגולותיו של הקפה והקפאין נבדקו גם במחקרים רבים ונמצא כי לשתיית קפה יתרונות רבים:

–          הקפאין גורם לשחרור אדרנלין המעלה את רמת הערנות.

–          הגברת זרימת הדם על ידי קפאין מסייעת לשכך כאבי ראש.

–          הקפאין משפר את הזיכרון ובמחקרים בהם השוו בין קבוצות נמצא תמיד יתרון ברור לקבוצת לוגמי הקפה.

–          לאחרונה התגלה במס’ מחקרים כי הקפאין גורם לגופם של העוסקים בפעילות גופנית להגביר את השימוש בשומן כמקור אנרגיה ובכך מסייע הקפאין גם לירידה במשקל.