קפה ורפואה אלטרנטיבית

קפה ורפואה אלטרנטיבית- הקפה בראי האלטרנטיבה

רבות כבר דובר על יתרונותיו וחסרונותיו של הקפה, כחומר ממריץ ומעורר, משפר את יכולת הזיכרון, מעלה את תחושת השובע ומזרז את תהליך פירוק השומנים בגוף. היום, בעידן הניו- אייג’ינג, בו תחום הרפואה האלטרנטיבית מתפשט וצובר תאוצה, הגיע הזמן לבחון שנית את הקפה והקפאין, הפעם מנקודת מבט אלטרנטיבית.

מהי בעצם רפואה אלטרנטיבית?

רפואה אלטרנטיבית, או במילים אחרות: רפואה משלימה, היא תחום הכולל בתוכו מגוון טיפולים שאינם קיימים ברפואה הקונבנציונאלית, כגון: דיקור סיני, יוגה, שימוש בתוספי מזון וצמחי מרפא ועוד. מחקרים רבים מצביעים על כך שיותר משליש מהישראלים, פונים אל הרפואה האלטרנטיבית בכדי למצוא מזון ופתרון למכאוביהם. מכיוון ששתיית קפה נפוצה אף היא בקרב פלח גדול מהאוכלוסייה, ראוי שנבחן מהי דעתה של הרפואה האלטרנטיבית על הקפה.

קפה והפחתת מחלות

הרפואה האלטרנטיבית דוגלת בהחלמה ומניעה באופן טבעי, ואכן, נמצא כי שתיית קפה יכולה להפחית את הסיכון לחלות בסוכרת (Type 2) ביותר מ-60%, את הסיכון לחלות בפרקינסון ב-80% ואת הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס ב-25%. קפה גם מסייע במניעת שחמת הכבד והיווצרות אבנים בכליות, כל זאת בזכות נוגדי החמצון הנמצאים באופן טבעי בפולי הקפה ומשפיעים על רמות הסוכר בדם.

איך לפתור בעיות בריאותיות באמצעות קפה?

על פי הרפואה האלטרנטיבית, הקפה לא מסייע רק במניעת מחלות קשות, אלא, גם ניתן לפתור באמצעותו בעיות שונות כגון בעיות עיכול, כאבי ראש, פציעות וכדומה באמצעות קפה. איך עושים זאת? להלן מספר טיפים:

קפה ומערכת העיכול

לקפה יכולת לכווץ את ריריות המעי הגס, ולכן במצב של שלשול, מומלץ לשתות קפה עם חצי לימון על קיבה ריקה. שתיית קפה (נקי) מסייעת גם להקלה על עצירות ובחילות. כמו כן, הרתחת של פולי קפה ושתייתם מספר פעמים ביום מפחיתה אבנים בדרכי השתן.

קפה ובעיות עור

יש שממליצים על שפשוף גרגירי קפה על עור הגוף, על מנת להסיר תאים מתאים ולרענן אותו. כמו כן, הקפה יכול לסייע גם במלחמה בצלוליטיס, בדיוק באותה הדרך. במצב של פצעים וחתכים שותתי דם, מומלץ לפזר קפה על המקום הפגוע וכך לזרז את קרישת הדם. קפה גם מקל על כאבי כוויות על ידי פיזורו על המקום, לאחר שהורטב קודם. בכדי להקל על נקעים וכאבים טראומטיים, מומלץ להניח על המקום קפה מורתח במי מלח.

קפה וכאבי ראש

לגבי השפעת הקפה על כאבי הראש, ישנם ממצאים סותרים. חלק מהמחקרים מצביעים על כך שבזכות יכולתו של הקפה להרחיב כלי דם, הוא מסייע בהקלה על כאבי ראש, מגרנות והורדת חום. מחקרים אחרים טוענים כי קפה עלול לגרום למיגרנות, בגלל תכונותיו המעוררות. על פי הרפואה האלטרנטיבית, בכדי להקל על כאבי ראש וסחרחורות, יש למרוח קפה טחון מעורב בחלמון ביצה, ובכדי להוריד חום ולהתגבר על שפעת ושיעול, מומלץ לשתות ולמרוח על החזה קפה מעורב בציפורן, זנגוויל והל.

קפה ועייפות

לקפאין תכונות מעוררות, ולכן, הקפה נחשב כחומר מגביר ערנות וריכוז, מעצים את תגובת השריר ומרומם את מצב הרוח, הקפה אף מחמם ומונע השפעות של קור ועייפות.

קפה ונשים

למרות שאין לכך הסבר מדעי, מחקרים רבים מצאו קשר בין שתיית קפה (קפה רגיל וקפה נטול קפאין) לבין הורדת החומציות בשלפוחית השתן (חומציות גבוהה עלולה לגרום להיווצרות דלקות ופטריות). על כן, קפה יכול להפחית את אי הנוחות המתלווה לווסת הנשית. כמו כן, הקפה מסייע בהטלת שתן.

ואם בנשים עסקינן, חשוב לדעת כי שתייה מרובה של קפה במהלך הריון יכולה לגרום ללידת עובר מת בסיכוי כפול מאשר נשים שאינן צורכות קפה בתקופה זו. שתיית 4-7 כוסות קפה ביום מגדילה את הסיכון ללידת עובר מת עד 80%, ובקרב נשים הרות אשר שותות יותר מ-8 כוסות ביום, הסיכון גדל עד ל-300%! הסיבות לך לא וודאיות, אך החוקרים משערים כי הקפאין גורם להיצרות כלי הדם ופגיעה בהובלת החמצן לעובר על ידי הטבור.

אזהרות נוספות בנוגע לקפה

אין רע בלי טוב, ולהפך. חשוב לדעת כי למרות יתרונות של הקפה, אין לצרוך אותו במצב של אולקוס, בעיות בכיס המרה, מצב של עייפות יתר, סיכון ללחץ דם גבוה, או כאשר יש סיכוי לאוסטאופרוזיס (ירידה במסת העצם, מחלה נפוצה בקרב נשים מבוגרות), זאת עקב היכולת של הקפה לספוג את הסידן בגוף ולהפרישו בשתן.

בנוסף, כדאי לדעת כי בפעמים הראשונות, בקרב שתיינים ללא ניסיון בתחום, הקפה עלול לגרום לעצבנות, היפראקטיביות, נדודי שינה ובעיות עיכול. עם הזמן, הגוף מפתח סובלנות לקפאין, ותופעות אלו אינן חוזרות אלא לעיתים נדירות. בכדי ליהנות מיתרונותיו הבריאותיות של הקפה, חשוב לצרוך אותו באופן מתון, עד 300 מ”ג קפאין ביום.